Działanie imbiru
Imbir ostatnimi czasy zaczął stawać się coraz to bardziej popularny. Jest to dla naszego zdrowia bardzo dobre zjawisko, ponieważ może nam pomóc w bardzo wielu dolegliwościach. Najlepiej używać świeżego imbiru, tym bardziej, że jest on dostępny w prawie każdym sklepie. Możemy go dodawać do soków (wrzucając niewielki kawałek do wyciskarki wolnoobrotowej), do herbaty (z cytryną i miotem), do mięs i deserów. Aby obierać imbir najlepiej użyć do tego skrobaczki do warzyw lub zwykłej łyżeczki.
Jego głównymi zdrowotnymi właściwościami są:
-
Zmniejszenie uczucia mdłości – zaletę tą odkryli marynarze, którzy spożywając imbir zmniejszali tym samym skutki choroby morskiej. Działanie przeciwwymiotne imbiru jest dość kontrowersyjne jeżeli chodzi o jego spożywanie przez kobiety w ciąży. Niektórzy lekarze wręcz zalecają spożycie niewielkich ilości tej rośliny, aby pobyć się porannych mdłości. Należy jednak uważać, ponieważ działa on również przeciwzakrzepowo co większa ryzyko poronienia. Jeżeli więc jesteśmy w ciąży lepiej skontaktować się wcześniej z naszym lekarzem.
-
Zwalczanie przeziębienia – herbata z imbirem działa rozgrzewająco, dlatego dobrze jest wypić taką herbatę, jeżeli wrócimy zmarznięci w celu zapobiegnięcia rozwinięcia się choroby. Jeżeli jednak choroba już nas dopadła również warto pić herbatę z dodatkiem imbiru, ponieważ pomoże on nam zbić gorączkę, złagodzić kaszel, katar, ułatwi oddychanie i zadziała przeciwzapalnie. Imbir najlepiej rozgnieść w moździerzu, zetrzeć na tarce z małymi oczkami lub pogotować go chwilę w wodzie, którą zalejemy herbatę.
-
Pomocny przy dzieciach – imbir w niewielkich ilościach może zapobiec chorobie lokomocyjnej i jednocześnie działa na zaostrzenie apetytu, co przyda się każdym rodzicom niejadka. Należy jednak również bardzo ostrożnie podawać go dzieciom, ponieważ jest on bardzo ostrą przyprawą i może podrażnić żołądek.
-
Działanie przeciwbólowe – jeżeli będziemy go przyjmować regularnie pijąc herbatki imbirowe jesteśmy w stanie zminimalizować ilość ataków migrenowych. Wmasowując go w skronie pomagamy sobie przy powstałych już bólach migrenowych. Możemy również spożywać imbir przy bólach menstruacyjnych jako lek przeciwbólowy i przeciwskurczowy.
Inne działania lecznicze imbiru to:
-
usuwanie obrzęków
-
odchudzające
-
zapobieganie wzdęciom
-
reguluje pracę układu pokarmowego
-
eliminuje pasożyty jelitowe
-
polepsza krążenie krwi
-
zwiększa koncentracje
-
poprawia metabolizm komórek