Oczyszczanie powietrza z Blueair
Jedną z bardziej rozpoznawalnych marek oczyszczaczy powietrza, nie tylko w Polsce, ale również w świecie, jest marka Blueair. W portfolio tej marki znajdziemy kilkanaście modeli, z czego co najmniej kilka jest nowościami, mówiąc dokładniej rozwinięciami poprzednich modeli (np. model Classic 205, w miejsce modelu Classic 203).
Seria Blueair Classic
Wspomniana seria Classic charakteryzuje się – w zależności od modelu, rozpiętością oczyszczania w zakresie 26m2 – 72m2. To co jest wyjątkowe w śród tych modeli to, to że posiadają moduł WiFi i możemy je obsługiwać poprzez smartphone i aplikację Blueair Friend. Modele te posiadają również czujnik zanieczyszczenia filtra, a modele ze znacznikiem „i” (np. Blueair Classic 680i) również czujnik zanieczyszczenia powietrza. Jest to analizator powietrza, który automatycznie wykrywa stężenie cząstek i substancji lotnych, dostosowując szybkość wentylatora. Dużą zaletą oczyszczaczy Blueair jest również ich długa – trzyletnia gwarancja oraz certyfikat Energy Star za ekonomiczną pracę i oszczędzanie energii.
Ciekawym, niedużym modelem, oczyszczającym powietrze do 18 m2, jest model Sense+, który występuje też w różnej kolorystyce i może pracować po aktywacji przez czujnik ruchu.
Seria Blueair PRO
Blueair posiada również linię oczyszczaczy PRO, które oprócz wyjątkowego wyglądu, charakteryzują się również cichszą pracą w porównaniu do innych modeli. Dodatkowo mogą być wyposażone w inteligentny moduł kontroli jakości powietrza AIM, który jest jeszcze bardziej czuły niż te zastosowane w modelach Classic „i”.
Rodzaje filtrów
Gdy już wg. powyższych parametrów, wybierzemy odpowiedni model oczyszczacza, to pozostało nam się tylko zastanowić nad wyborem odpowiedniego filtra. Standardowo w każdym modelu oczyszczaczy Blueair znajdziemy filtr HEPA (o właściwościach filtrów możemy przeczytać we wcześniejszym artykule). Dostępna jest również wersja oczyszczacza wyposażonego w filtr Smoke Stop, który jest filtrem 2w1 – czyli jest to połączenie filtra HEPA oraz filtra węglowego, antysmogowego. Jeżeli powietrze w waszej miejscowości by się poprawiło do tego stopnia, że smog nie byłby już tak dokuczliwy, to możemy spokojnie wymieniać filtr, na tańszy, czyli tylko HEPA.
Jak często wymieniać filtry? – jeżeli urządzenie (o ile jest wyposażone w taką funkcję) nie wskaże inaczej, to mniej więcej powinien być wymieniony raz do roku. Wszystko jest zależne przede wszystkim od częstotliwości jego włączania – czy jest używany codziennie, czy tylko sporadycznie, w zależności od zapotrzebowania.