Ranking wyciskarek poziomych jednoślimakowych
Poziome modele wyciskarek mają sporo zwolenników. Nie ma się co dziwić, mają one swoje niepodważalne zalety. Chociaż schemat działania większości poziomych wyciskarek jednoślimakowych jest praktycznie taki sam, to różnią się one nieco, szczególnie pod względem mocy silnika, ilości obrotów, jakości materiałów czy innych parametrów technicznych. Biorąc te właśnie parametry pod uwagę postanowiliśmy dokonać analizy i stworzyć ranking wyciskarek wolnoobrotowych poziomych dla ułatwienia podjęcia wyboru naszym klientom. Do naszego porównania wzięliśmy pod uwagę jedynie wyciskarki wyższej klasy, od producentów specjalizujących się w produkcji tego typu sprzętów, więc co za tym idzie z wyższej półki cenowej i jakościowej (w przedziale cenowym 1000 - 1400 zł). Kolejność pozycji uszeregowaliśmy od najlepszej wyciskarki poziomej do najmniej przez nas polecanej. Braliśmy pod uwagę również zwrotne opinie naszych klientów, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi odczuciami odnośnie użytkowania danego sprzętu wyciskającego.
Miejsce 1: Rhino byzoo
Wyciskarka pozioma Rhino byzoo to zdecydowanie numer 1 w naszym rankingu ze względu na najlepsze parametry, które przekładają się zarówno na wydajność jak i wygodę użytkowania.
Marka
Byzoo to firma pochodzenia holenderskiego, która działa na polskim rynku już od wielu lat i stale poszerza swoją ofertę sprzętów sprzyjających zdrowemu stylowi życia, takich jak (oprócz wyciskarek wolnoobrotowych):suszarki do warzyw i owoców, blendery czy urządzenia do gotowania sou vide. Jakość produktów jest stale podnoszona, a wyciskarka pozioma Rhino to jeden z najlepiej dopracowanych sprzętów tej firmy. Potwierdzeniem tego jest fakt, że producent daje aż 10 lat gwarancji na silnik i 5 lat na części modułu wyciskającego.
Silnik
Zastosowany silnik indukcyjny bezszczotkowy to sama w sobie wysoka jakość i wytrzymałość, lecz dodatkowo został on technologicznie wzmocniony, w wyniku czego osiąga aż 250 W mocy, co daje jeszcze lepszy efekt bez zacinania nawet na twardszych czy włóknistych składnikach. Co równie ważne zastosowany rodzaj silnika charakteryzuje się wyjątkowo cichą pracą, co niejednokrotnie podkreślają właściciele Rhino.
Obroty
Aby sok został dokładnie wyciśnięty metodą wolnoobrotową istotna jest właśnie prędkość obrotów wałka ślimakowego. Rhino byzoo dzięki nowemu silnikowi i zmienionej przekładni osiąga jedynie około 54 obroty na minutę, dzięki czemu:
- sok zachowuje wszelkie właściwości odżywcze dzięki niewielkiemu tarciu, nie nagrzewaniu soku i zminimalizowaniu jego spieniania,
- pulpa zostaje wyciśnięta do sucha przez co nie tracimy cennych składników,
- rzadziej zachodzi potrzeba używania popychacza, wyciskanie jest znacznie sprawniejsze, gdyż jakiekolwiek zacięcia i potrzeba użycia rewersu jest bardzo sporadyczna,
- trudniejsze - miękkie i drobnopestkowe składniki (które w wyciskarkach poziomych mają tendencję do utrudniania przechodzenia pulpy) dzięki niższym obrotom wałka ślimakowego są wyciskane z większą łatwością w porównaniu do szybszych obrotowo modeli.
Moduł wyciskający
Całość elementów modułu wyciskającego to materiały BPA-free zgodnie z najwyższymi standardami, a użyte tworzywa to czyli ultem, tritan oraz stal (niewielkie sitko przy wylocie pulpy).
Obowiązkowym już elementem w wyższej klasy modelach poziomych, który oczywiście posiada również model Rhino byzoo, jest regulator wypływu pulpy ułatwiający wyciskanie różnego rodzaju składników.
Czyszczenie
To jeden z ważniejszych aspektów, na które zwracają uwagę użytkownicy. Rhino byzoo jest tym modelem, którego właściciele szczególnie cenią za prostotę mycia. Wystarczy rozłożyć części modułu wyciskającego i przepłukać je pod strumieniem bieżącej wody, co w wyniku braku zbędnych zakamarków odbywa się w zaledwie parę minut. Jedynie do niewielkiego sitka dobrze jest zastosować specjalnie przystosowaną szczoteczkę, którą otrzymujemy od razu w zestawie.
Opcje dodatkowe
W skład zestawu oprócz standardowego sitka do soków wchodzi tzw. Przystawka do homogenizacji umożliwiająca m.in. wyrabianie ciasta i mielenie. Z jej pomocą wraz z nakładkami do formowania możemy uzyskać domowe makarony, ale również masła orzechowe (z namoczonych orzechów) czy sorbety (z odrobinę rozmrożonych owoców).
Miejsce 2: Oscar DA 1200
Marka
Oscar to produkty marki koreańskiej, co na rynku wyciskarek wolnoobrotowych oznacza wysoką jakość produkcji. Niewiele wiadomo o innych produktach tej firmy, ale sam Oscar (głównie za sprawą wcześniejszego modelu DA1000, o którym będzie jeszcze mowa) zyskał przez lata rzeszę zadowolonych użytkowników. Jest to bardzo dobra jakościowo wyciskarka, o czym świadczą liczne pozytywne opinie użytkowników oraz długa gwarancja: 20 lat gwarancji na silnik i 5 lat na części modułu wyciskającego.
Silnik
Standardowy silnik indukcyjny bezszczotkowy wyciskarki Oscar DA1200 posiada nieco podwyższoną moc w stosunku do większości porównywalnych modeli, czyli 200 W. Bardzo dobrze radzi sobie więc zarówno z twardszymi warzywami jak i włóknistą zieleniną.
Także gwarantuje cichą pracę.
Obroty
Prędkość obrotów wałka ślimakowego jest nieco wyższa niż w modelu Rhino byzoo, bo około 63 -75 obr./min. Nadaj jednak jest to w granicach dopuszczalnej normy dla dobrych jakościowo wyciskarek. Pozostawia suchą pulpę, nieznacznie zapycha się jedynie na bardziej miękkich produktach takich jak gruszki czy mięsiste jabłka, a potrzeba użycia rewersu występuje sporadycznie.
Moduł wyciskający
Wszystkie elementy modułu wyciskającego to również materiały BPA-free, czyli ultem, tritan oraz stal (niewielkie sitko przy wylocie pulpy). Standardowo model wyposażony jest w regulator wypływu pulpy ułatwiający dopasowanie docisku odpadów do wyciskanego aktualnie rodzaju warzyw/owoców. Dodatkową zaletą jest nieco poszerzony otwór wsadowy względem konkurencyjnych modeli.
Czyszczenie
Użytkownicy nie zgłaszają problemów w utrzymaniu elementów modułu wyciskającego w czystości. Wypłukanie pod bieżącą wodą i użycie specjalnej dołączonej do zestawu szczoteczki gwarantuje dokładne wyczyszczenie i w wyniku tego wydłużenie żywotności wyciskarki.
Opcje dodatkowe
Zestaw zawiera przystawkę homogenizującą i nakładki makaronowe.
Miejsce 3: Hurom DT Chef
Marka
Hurom to marka koreańska, dość dobrze rozpoznawalna na rynku europejskim. Specjalizuje się tylko w wyciskarkach, głównie pionowych, lecz w swojej ofercie posiada również parę modeli poziomych. Hurom słynie przede wszystkim z dopracowanego designu, co istotne dla osób, które chcą aby sprzęt nie tylko niezawodnie funkcjonował, ale również dobrze prezentował się na kuchennym blacie. Sam Hurom DT Chef jest nowszym odpowiednikiem modelu GD+, w posiadaniu którego jest wielu zadowolonych użytkowników. Długość okresu gwarancyjnego już nie tak korzystna: 10 lat na silnik, ale 2 lata na części.
Silnik
Indukcyjny bezszczotkowy silnik wyciskarki Hurom DT Chef posiada również nieco podwyższoną moc 200 W, co przekłada się na raczej bezproblemowe wyciskanie większości składników, jedynie sporadyczną potrzebę używania biegu wstecznego oraz zapewnia dość cichą pracę. Obudowa silnika w tej wyciskarce jest co prawda elegancko wykończona, jednak charakteryzuje się największymi gabarytami (i dodatkowo zintegrowaną podstawką pod pojemnik na sok), polecamy ją więc do nieco przestronniejszych kuchni.
Obroty
Prędkość obrotowa wałka w tym modelu wynosi około 76 na minutę, co jest wartością odpowiednią dla uzyskania dobrej jakości soku enzymatycznego oraz suchej pulpy. Podobnie jak w innych modelach poziomych nieco problematyczne pozostają jedynie bardziej miękkie składniki na sok.
Moduł wyciskający
Tak samo, zgodnie z najwyższymi normami, wszystkie części elementu wyciskającego to materiały BPA-free, czyli ultem, tritan oraz stal nierdzewna. Model posiada regulator wypływu odpadów dostosowujący docisk pulpy w zależności od użytych składników. Posiada tę zaletę, że otwór wsadowy jest nieco poszerzony względem konkurencyjnych modeli.
Czyszczenie
Mycie szybkie i bezproblemowe pod bieżącą wodą. W porównaniu do innych modeli tacka przy otworze wlotowym nie jest odczepiana, co raczej nie utrudnia mycia, jedynie może zajmować trochę więcej miejsca na suszarce.
Opcje dodatkowe
Wyciskarka zawiera zestaw składający się z przystawki homogenizującej i 4 nakładek makaronowych zapakowanych w zamykane pudełeczko do przechowywania.
Miejsce 4: Oscar DA 1000
Marka
Wyciskarka DA 1000 to starsza wersja Oscara, obecnego na rynku już od dłuższego czasu. Dla niektórych może być to zaletą, niewątpliwie model ten został przetestowany przez sporą ilość użytkowników. Jest prosty, za rozsądną cenę w stosunku do jakości i dobrze spełnia swoje funkcje. Długość gwarancji to standardowe 2 lata.
Silnik
Silnik indukcyjny tej wyciskarki posiada moc 150 W - dość powszechną dla tego typu wyciskarek. Jest ona oczywiście wystarczająca do wyciskania większości produktów, jednak przy bardziej twardych kawałkach może zachodzić potrzeba użycia rewersu. Praca silnika cicha.
Obroty
Obroty wałka w modelu Oscar DA 1000 to około 75 na minutę. Wartość wystarczająco niska do uzyskania dobrej jakości soku i dobrze wyciśniętych odpadków. Dobrze poradzi sobie z wyciśnięciem twardych warzyw i zieleniny, miękkie i drobnopestkowe owoce należy traktować raczej jako nieduży dodatek do soku.
Moduł wyciskający
To niestety najsłabszy model jeśli chodzi o wytrzymałość materiałów. Wszystkie użyte są oczywiście bezpieczne i nie wchodzące w reakcje z sokami, jednak obudowa modułu wyciskającego to poliwęglan BPA-free, a nie tritan jak w wyższych modelach. Jest to jeden z pierwszych modeli z regulatorem wylotu pulpy ułatwiającym wyciskanie różnego typu składników. Otwór wsadowy wymaga dość małych wkładanych kawałków.
Czyszczenie
Mycie wyciskarki równie łatwe co w pozostałych prezentowanych poziomych modelach.
Opcje dodatkowe
Zestaw zawiera przystawkę homogenizującą i 6 różnych rodzajów nakładek do formowania makaronów i paluszków.