Zielone soki
Energia ma zielony kolor. Niestety jednak często odstawiana jest na dalszy plan. Zamiast wypić rano szklankę zielonego soku, wybieramy tradycyjną kawę. O kwestii uzależnienia się od niej, o słabnącym jej działaniu w zależności od intensywności spożywania i w końcu o wypłukiwaniu przez nią wartości odżywczych z naszego organizmu myślę, że nie trzeba dużo pisać.
Naszym zdrowym zamiennikiem kawy, codziennie rano powinien stać się sok z dodatkiem zielonych roślin.
Głównym pożądanym składnikiem pochodzącym z zielonych soków jest zawarty w nim chlorofil. Działa on oczyszczająco i detoksykacyjnie na nasz organizm.
Soki te zawierają jednak w sobie również inne cenne dla nas wartości odżywcze, takie jak na przykład:
- żelazo, które dotlenia nasze komórki
- magnez i potas, które poprawiają pracę komórek
- witamina A – poprawiająca wzrok
- witaminy z gr B – regenerują stan naszej skóry
- witamina C i E – działające odmładzająco
- kwas foliowy – szczególnie ważny dla kobiet
- białko – do wzmacniania kości
Chlorofil często nazywany jest również potocznie "krwią roślin". Pełni on ważne funkcje zarówno w samej roślinie, jak również później w naszym organizmie. Najwięcjej jest go w zielonych liściach i najwięcej go przyswajamy jeżeli spożywamy je na surowo. Każda obróbka termiczna pozbawia nas częściowo zawartych w nim wartości.
Tak mocno zalecane zielone soki działają na nas:
- podnoszą odporność
- neutralizują wolne rodniki
- regulują ciśnienie krwi
- pozbywają się toksyn z organizmu i wątroby
- oczyszczają limfę i płyny wewnątrzkomórkowe
- oczyszczają jelita
- odchudzają
- zapobiegają powstawaniu nowotworów
- wspomagają wyjście z anemii
- obniża zapotrzebowanie na insulinę
- odmładzają
- niwelują nieprzyjemne zapachy ciała
- zwiększają energię
Zielone soki przez swój specyficzny i dość wyrazisty zapach i smak nie wszystkim odpowiadają. Warto więc na początku dodawać je stopniowo jako dodatek do mieszanych soków. Zielone soki często nazywane są zamkniętą dawką słońca. Chlorofil to barwnik, który absorbuje światło słoneczne i przekształca w energie chemiczną. Zalecane są dlatego szczególnie osobom, które pracują w zaciemnionych pomieszczeniach, osobom zmęczonym i zestresowanym. Najwięcej chlorofilu zawiera lucerna, młode trawy pszenicy i jęczmienia, brokuły, kalafior, kalarepa, naci pietruszki i selera, jarmuż, szpinak, liście kapusty włoskiej, rzeżucha, mniszek lekarski i pokrzywa.